Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? | Kemal Kükrer
Kemal Kükrer

Blog

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç meyvesi pek fazla bilinmese de alıç sirkesi ve faydaları her geçen gün daha da popülerleşiyor. Dünyanın dört bir yanında şifa amaçlı kullanılmasının yanında lezzet verici olarak da tercih edilen sirke, devasa ağaçlarda yetişen alıç meyvelerinden yapılır. Alıç sirkesini yakından tanıtan yazımızda, alıç sirkesi nasıl kullanılır sorusuna yanıt verecek özel notlar da hazırladık.

Tüm Blog İçeriklerimizi görmek için tıklayınız.

Alıç Sirkesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dikenlerle kaplı, ortalama on metre boyundaki ağaçlarda yetişen alıç meyvesi toplanarak sirke yapılır ve bu ürün alıç sirkesi adını alır. Toplanması bir hayli zor olan meyve, bu özelliği ile sirkesini de değerli kılar.

 

Alıç Sirkesi Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Alıç sirkesi birçok farklı alanda kullanılabilir. Tedavi edici olarak değil, destekleyici şeklinde kullanılması önerilen doğal ürün, doğanın şifasını evlerinize getirir. İçerisindeki doğal alıç meyveleri, maya ve meyvelerin etkisi ile vücuda iyi gelen alıç sirkesi kullanımı oldukça kolaydır. Günlük salataların içinde veya tek olarak içilerek vücuda alınabilir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır Mı?

Alıç sirkesi ile zayıflama diyet reçetelerinde sıklıkla önerilir. Metabolizmayı hızlandıran alıç sirkesi, salatalara eklenerek tüketilebilir. Böylelikle yapılan diyetlerin etkisinin hızlanmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisi ile bilinen ürün, tokluk hissinin oluşmasına da imkan verir. Ayrıca oldukça besleyicidir. A, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. İdrar söktürücü olan ve vücutta biriken ödemin de atılmasına yardım eden alıç sirkesi faydaları arasında şişkinliği giderme de sayılır. Ödem ve şişkinliğin azalması tartıda görünen kilonun da hızla düşmesini sağlar.

Alıç sirkesinin zayıflama için haftada üç gün tüketilmesi yeterlidir. Vücut alıç sirkesine alıştıktan sonra, haftada beş gün alıç sirkesi içilebilir. Düzenli kullanımda, birkaç ayda gözle görülür fark yarattığı deneyimlenen sirke kürü yapılırken rutin diyet programına da uyulmalıdır. Diyet programı için uzman diyetisyenlerden destek alınması daha sağlıklı olacaktır.

Alıç Sirkesi ve Cilde Faydaları

Alıç sirkesinin cilde faydaları arasında akla ilk gelen özelliği, antiseptik olmasıdır. Mikropları öldüren sirke, doğal antiseptik etkisi sayesinde cildin bakterilerden temizlenmesine yardımcıdır. Asidik olan ürün sek olarak değil, su ile biraz seyreltilerek cilde sürülmelidir. Cilde bir pamuk yardımı ile sürülen karışım yarım saat kadar bekletilerek maske şeklinde de kullanılabilir. Detoks etkisi yapan karışım, gözenekleri derinlemesine temizleyerek ciltte pürüzsüzlük sağlar. Seyreltilmiş sirke cilde sürüldükten sonra su ile durulanmalıdır. Ciltte yarım saatten uzun bırakılması önerilmez. Ciltteki kaşıntıları da dindiren sirke, döküntülü ve açık yaralı deri üstüne sürülmemelidir.

Alıç Sirkesi ve Yüze Faydaları

Alıç sirkesi yüz temizliğinde kullanılabilir. Günlük bakım ritüelinde derinlemesine temizlik sağlayan sirke, birkaç günde bir tonik gibi cildin silinmesi için seçilebilir. Su ile karıştırılarak kullanılan sirke, ciltteki bakteriye bağlı pürüzleri, akne ve kızarıklıkları hafifletir ve ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Sirkenin ardından cildin durulanması ve nemlendirilmesi önerilir. Ayrıca 15 günde bir maske olarak da tercih edilebilir. Alıç sirkesi, cilt yüzeyine sürülürken göze temas etmemesine özen gösterilir. Göz ile temas halinde, göz temiz su ile hızla yıkanarak durulanır ve sirkeden arındırılır. Cilt üzerindeki ölü katmanı alan sirke, yüzdeki matlığı atarak canlı ve enerji dolu bir görünüm verir. Alıç sirkesi yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır ve cilde doğal güzellik kazandırır. Yoğun ve kanamalı akne durumlarında cilt doktoruna danışarak alıç sirkesi kullanımı hakkında öneriler alınmalıdır.

Alıç Sirkesi Nasıl ve Ne Zaman Tüketilmeli?

Alıç sirkesi nasıl tüketilmeli veya alıç sirkesi günde ne kadar içilmeli sorularının yanıtı ihtiyaca göre değişir. Aç veya tok karnına içilebilen sirkenin iki dozu arasında ortalama 8 saat olmalıdır. Su ile karıştırılarak içilen karışım, günde bir veya iki kez tüketilebilir. Bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı alıç sirkesi eklemek tavsiye edilir. Salatalara konulacaksa su ile seyreltilerek az miktarda eklenebilir. Oldukça yoğun ve etkili olan alıç sirkesinin çok fazla kullanımı tansiyon düşüklüğü gibi istenmeyen sorunlara neden olabileceğinden önerilen miktarların üzerine çıkılmamalıdır. Sek olarak içmek ise asidik form nedeniyle mide sorunlarına yol açabileceğinden tavsiye edilmez.

Alıç Sirkesi Nasıl Saklanır?

Alıç sirkesi açılana kadar kapağı sıkıca kapalı ve hava almadan bulundurulmalıdır. Şişe veya kavanozun bulunduğu yerin karanlık olması önemlidir. Eğer şişenin camı koyu renkse aydınlık ortamda da muhafaza edilebilir. Alıç sirkesi şişesi açıldıktan sonra da ürünün özel muhafaza koşulları bulunur. Karanlık, nemsiz, oda sıcaklığındaki koşullarda tutulmalıdır. Alıç sirkesi sık sık tortulanabileceğinden içindeki birikintiler zaman zaman süzülerek temizlenebilir. Mutfak dolaplarının içinde, hava almayan kavanozlarda saklanabilecek ürünün doğru koşullarda muhafaza edildiğinden emin olmak için poşetler de kullanabilirsiniz. Dilerseniz alıç sirkesini koyu renk poşetler içinde tutarak hava ve ışık geçirmediğinden emin olabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Fiyatları

Alıç sirkesi fiyat etiketleri ürün içeriğine, ambalajına, şişe gramajına göre değişiklik gösterir. Organik sirkeler, sıradan ürünlerden çok daha yüksek fiyatlarla etiketlenir. Cam şişede sunulan ürünler plastik ambalajlı sirkelere göre daha yüksek fiyatlıdır. Alıç sirkesi alırken fiyat kıyası ürün içeriğine, markasına, şişe özelliklerine ve gramajına göre yapılmalıdır. Diğer sirkelere göre, toplanmasındaki zorluk nedeniyle, daha yüksek etiket fiyatlarına sahip olan ürün, uzun süre kullanılabildiği için rahatlıkla tercih edilebilir. Fiyat kalite dengesini karşılayan alıç sirkeleri, doğru saklama koşulları sağlandığında uzun süre bozulmadan kullanılır.

Benzer Blog İçerikleri